P.T.i R. "DRAWTUR" Sp. z o.o.
ul. Pięciu Pomostów 1
78 - 550 Czaplinek

Tel.: 602 - 869 - 060
Tel.: 94 - 375 - 5454

POLSKI DEUTSCH ENGLISH

KOGIS

Happy Travel

Travel Shop

M-Camp

Energy Sports

Mrówka Czaplinek

KZP Kolobrzeg

Jezioro Drawsko

Jeziora to niewątpliwie największa atrakcja tego terenu. Różnią się między sobą genezą powstania, wielkością i kształtem mis jeziornych. Do największych należą jeziora rynnowe: Drawsko (największe i najgłębsze na pojezierzu i drugie co do głębokości w Polsce - pow. 1872 ha i max głębokość 83 m), Lubie, Pile, Siecino, Komorze, Dołgie, Wilczkowo i Trzesiecko. Jeziora te mają urozmaiconą linię brzegową, z półwyspami, licznymi wysepkami i czystą wodą. Szczególnie rozwiniętą linię, o dł. 76 km, posiada jezioro Drawsko, na którym położona jest wyspa Bielawa o pow. 89,5 ha. Jeziora moreny dennej czołowej cechują znaczne powierzchnie i stosunkowo niewielka głębokość. Należą do nich: Wielimie, Wierzchowo i Radacz. W głębokich dolinkach osadzone są jeziora wytopiskowe o owalnych kształtach i małych powierzchniach. Wśród jezior, najbardziej cennych przyrodniczo, są jeziora lobeliowe, oligotroficzne, ze stanowiskami reliktowej roślinności, m.in. lobelii wodnej, np. jeziora: Kąpka, Kaleńskie, Leśniówek, Rakowo. Prócz nurkowania, pojezierze jest wspaniałym miejscem do uprawiania wszelkich form aktywnego wypoczynku: pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej oraz żeglarstwa. Sprzyjają temu liczne szlaki turystyczne: 9 pieszych, 14 rowerowych, 9 ścieżek przyrodniczych oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna.

Kapielisko Drawtur

GIS Kąpielisko Drawtur

Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie położone jest w środkowej części Pomorza Środkowego. Od południowego zachodu graniczy z Pojezierzem Myśliborskim, od południa z Pojezierzem Wałeckim, od wschodu z Pojezierzem Bytowskim, od północy linią rozgraniczenia są głębokie doliny rzek: Dębnicy i Parsęty. Rzeźba terenu została ukształtowana przez lodowiec około 10-12 tys. lat temu, którego pozostałościami są: wały moreny czołowej w północnej i środkowej części ze wzniesieniami dochodzącymi do 223 m n.p.m., liczne jary, głazy narzutowe, jeziora rynnowe, pagórki, oczka wodne, torfowiska i bagna. Najwyższe wzniesienia to: Czarnkowie, Wola Góra, Kukówka, Skotna Góra, Spyczyna Góra, Sarnki i Lisica.

Najcenniejszym elementem polodowcowego krajobrazu Pojezierza Drawskiego są bezsprzecznie jeziora. Znajduje się tu ponad 250 jezior o powierzchni powyżej 1 hektara. Aby chronić niezwykłe walory przyrodnicze tej ziemi, w centralnej części pojezierza utworzono Drawski Park Krajobrazowy. Powstał on na terenie gmin: Barwice, Czaplinek, Ostrowice, Połczyn Zdrój, Borne Sulinowo i Złocieniec. Swoim zasięgiem obejmuje obszar o powierzchni 41 430 ha i otuliny 22 212 ha. Ponad 10% jego powierzchni zajmują jeziora. Tkwią one częstokroć w głębokich, malowniczych dolinach o zboczach rozdartych jarami i wąwozami. W rejonie wzniesień morenowych mają swe źródła liczne rzeki, których górne biegi mają charakter górskich potoków. Ponadto powstało 11 rezerwatów przyrody i 3 obszary chronionego krajobrazu: "Pojezierze Drawskie", "Jeziora Szczecineckie" i "Okolice Kalisza Pomorskiego". Największą rzeką jest Drawa wypływająca z Jeziora Krzywego w okolicach Połczyna Zdroju - w Dolinie Pięciu Jezior. Łączy m.in. jeziora: Prosino, Żerdno, Drawsko, Krosino, Lubie, Dubie, tworząc jeden z najciekawszych wodnych szlaków turystycznych. Przepływa przez kompleks leśny Puszczy Drawskiej, miejscami rozlewa się na znacznych obszarach. Główne dopływy: Korytnica, Płociczna (lewe), Mierzęcka Struga (prawy). Ponadto rzeki Gwda (dopływ Noteci) i Piława (dopływ Gwdy). Rzekami tymi odbywają się spływy kajakowe. Najpiękniejsze, pod względem krajobrazowym, tereny parku położone są na południowy wschód od Połczyna Zdroju, z tzw. Szwajcarią Połczyńską obejmującą dolinę górnej Drawy.

Copyright by www.drawtur.com www.domkiczaplinek.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.